Egy elfelejtett kincsesbánya
Ezúttal Szőts Zoltán Oszkárnak, az Országos Széchényi Könyvtár munkatársának, „Az Országos Széchényi Könyvtár egykori első világháborús gyűjteménye” című, 2014-ben megjelent hiánypótló könyvét mutatjuk be.
A könyvből sok érdekességet ismerhetünk meg. Többek között, hogy a mai Országos Széchényi Könyvtár 1949-ig a Magyar Nemzeti Múzeum egyik osztálya volt. Igaz jelentős osztálya, amelynek vezetői: előbb Fejérpataky László, később Melich János voltak. akiknek egyedülálló első világháborús gyűjteményt sikerült létrehozniuk, amely 176.000 könyvtári egységet tartalmazott. Gyűjtési területe mind tartalmilag, mind pedig földrajzilag széles körű volt. Ez a sokszínűsége lett később a veszte is, ahogy a könyv szerzője írja: „[…] tanmese, melyet a gyarapító könyvtárosoknak hosszasan kellene tanulmányozniuk azért, mert egy életre megtanulható belőle, hogy a túlméretezett gyűjtőkör, a fedezet nélküli gyarapítás, a megbízottaknak adott biankó megbízások milyen veszélyeket rejtenek magukban.”
A jogos kritika ellenére azonban a gyűjtemény felbecsülhetetlen kordokumentáció, sőt annál is több: egy adott kor lenyomata. Egy adott történelmi esemény hívta életre, amelyet megpróbált minél teljesebb körűen dokumentálni.
A könyv ismerteti a gyűjtemény létrejöttének körülményeit, a gyűjtés technikáit (legyen szó szakmai, vásárlási gyűjtőszenvedélyről, vagy éppen mecénási adományokról, ill. nagylelkű külföldre szakadt magyar emberek jó szándékú segítéségéről), a kor jelentős múzeumi és könyvtári vezetőit-tudósait (Fejérpataky, Melich és Holub József), a háborúba bevonuló könyvtárosait, a németországi könyvtáraknál eltöltött tanulmányutat és annak gyakorlatba való átültetését, valamint számos egyéb érdekes aspektust. Külön kiemelendő még a külön fejezetben tárgyalt tábori újságok fontossága, valamint a szerző precizitását dicsérő 1.491 korabeli tételből álló bibliográfia.
Az akkori könyvtári vezetők és munkatársai nem tartották öncélúnak a gyűjtemény létrehozását, amely így a mai kor történészei és egyéb kutatói számára valóságos” elfelejtett kincsesbányák, a szerző, Szőts Zoltán Oszkár szavaival élve. Az első világháborús gyűjtemény történetét minden olvasó szíves figyelmébe ajánlom, a könyvben olvasható Fejérpataky László féle gondolatokkal: „A világháború kitörése nagy feladat elé állította Európa nagyobb könyvtárait. A rengeteg irodalmi termelést, amelyről német, angol, francia külön bibliographiák számolnak be, a megszámlálhatatlan hivatalos és magántermészetű nyomtatványt, a hadviseléssel, közgazdasági viszonyokkal, élelmezéssel, betegápolással, közjótékonysággal s a társadalmi élet mindennemű vonatkozásaival összefüggő apró nyomtatványok ezreit össze kell gyűjteni, hogy a jövendő kor fogalmat nyerhessen azon mélyreható változásokról, melyeket a világháború a közéletben, a felfogásban és az emberek lelkületében előidézett.”
(Országos Széchényi Könyvtár-Gondolat Kiadó, Bp., 2014., 353. p.)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése